בתגובה לכתבה על ריטלין בערוץ 2

במוצאי שבת, 29 בדצמבר 2012, שודרה בערוץ 2 כתבה מגמתית ורצופה אי-דיוקים על ''הריטלין - הסם של ההיי-טקיסטים''. הכתבה היא עלבון לאלפי משתמשים לגיטימיים בתרופה ועלולה לפגוע באלפי ילדים ומבוגרים שזקוקים לתרופה *, אך יימנעו מלקחת אותה בגלל כתבה זו ודומיה.

ראשית, השימוש במונחים כמו ''שוק שחור'', ''מנת ריטלין'' - אלו מעוררים מיד אסוציאציות לעולם התחתון ומדביקים סטיגמה של התמכרות לסמים קשים ולא חוקיים. נכון, הרופא שרואיין בכתבה אכן אמר שהריטלין דומה לקוקאין, אך מן הראוי היה להבהיר כי מה ש''דומה'' הוא מנגנון הפעולה הפיזיולוגי, שמגביר את כמות הנוירוטרנסמיטר דופאמין במוח. מנגנון פעולה דומה יש גם לאלכוהול ולניקוטין, שאינם אסורים על-פי חוק – אבל להשוות את הריטלין ליין או לסיגריות זה הרבה פחות מרשים...
יתרה מכך, מנגנון פעולה דומה יש גם לתרופות משרות שינה (כמו נוּמבּון) ותרופות נוגדות חרדה (כמו ואליום, ואבֵּן, קלונקס) – האם מישהו יעלה על דעתו להתייחס למשתמשים בתרופות אלה כאל ''מכורים לסמים''?
ומניסיון אישי – מתברר ששימוש רצוף בטיפות-אף למעלה משבוע גורם להתמכרות, אך מעולם לא ראיתי שהתקשורת מתרגשת מכך.

שנית, שוב ושוב הוזכרו תופעות לוואי של ריטלין, אך לאיזו תרופה אין תופעות לוואי? מישהו קרא פעם את תופעות הלוואי של אקמול ? ''פריחה, גירויים, סחרחורת, דימומים, שלשול, בחילה, הקאה, כאבי בטן'' ועוד. אפילו לסטֵרפּסילס (סוכריות מציצה נגד כאבי גרון) יש תופעות לוואי: ''גירוי, פריחה, דלקת מקומית'' – ויש לזכור כי שתי תרופות אלה, אקמול וסטרפסילס, נמכרות ללא מרשם רופא. ריטלין, לעומתן, הוא תרופה בעלת תופעות לוואי לא חמורות, שרובן עוברות לאחר שבועיים-שלושה של שימוש. ובכל מקרה, ריטלין יוצא מהגוף בתוך 24 שעות, כך שהסיכון בנטילתו הוא מינימלי.

שלישית, ובניגוד לאמור בכתבה – לא כל רופא רשאי לרשום ריטלין לפי דעתו. רק נוירולוג או פסיכיאטר רשאים להמליץ על מתן ריטלין ורק על בסיס המלצה זו יכול רופא ילדים או רופא משפחה לתת מרשם לריטלין.

רביעית, שימוש בתרופות ללא מרשם רופא אינו תופעה ייחודית לריטלין – ויאגרה, למשל, שאף היא מחייבת מרשם רופא, נמכרת בראש חוצות... תציצו בעיתון או בתיבת ה-spam שלכם... מתי ראיתם על כך כתבה בטלוויזיה?

הכתבה בערוץ 2 מציינת כי ריטלין ''מתגלגל בשוק התרופות כבר 70 שנה...'' אפשר היה לומר שיש ניסיון רפואי של 70 שנה בשימוש בתרופה ריטלין (יותר מכמעט כל תרופה קונבנציונלית) - אבל למה לא לומר בזלזול ''מתגלגל''?

מה שהכתבה ''שכחה'' משום מה לציין, היא התועלת בנטילת ריטלין כתרופה להפרעת קשב וריכוז, כמו למשל שבמחקרים רפואיים נמצא כי אנשים עם הפרעת קשב וריכוז שטופלו בתרופות ממריצות כמו ריטלין, סיכויי ההתמכרות שלהם לסמים מסוכנים יורדים משמעותית, ומשתווים לאלו של אנשים שאינם סובלים מן ההפרעה.

לסיכום, ריטלין הוא תרופה וכמו כל תרופה יש לו יתרונות ויש לו חסרונות. נטילת ריטלין בפיקוח רפואי ובהתווייה של הפרעת קשב וריכוז אינה מסוכנת יותר מכל תרופה אחרת.

פרסום כתבה סנסציונית כמו זו, שמפקפקת מראש בכשרות מניעיו של כל אדם שנוטל ריטלין ומשתמשת לשם כך במידע חלקי ומגמתי, היא בושה לערוץ 2. עצם העובדה שיש אנשים שעושים שימוש בלתי ראוי בתרופה, אינה מצדיקה זלזול והטלת רפש באנשים שכן נזקקים לה.
מן הראוי לבדוק איזה גורם עומד מאחורי ההחלטה להקדיש לנושא זה 10 דקות בפריים טיים.

* השימוש במונח ריטלין כולל את כל סוגי התרופות הממריצות המיועדות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, כמו: Ritalin LA, Concerta, Adderall וכדומה/

ריטלין