10 אסטרטגיות להוֹרוּת מעצימה

דר' אדווארד האלוול, פסיכיאטר בעל שם עולמי בתחום הפרעות קשב וריכוז, מציע להורים 10 אסטרטגיות להוֹרוּת מעצימה - איך לגדל ילד מאושר, נמרץ ובטוח בעצמו .

  1. להכיר באמת את הילד שלך - ולא את הילד שאתה רוצה שיהיה. לשם כך יש להקשיב לילד עצמו, כלומר לבלות איתו זמן אחד-על-אחד; ולהקשיב למורים, שרואים את הילד במגוון סיטואציות,
  2. לשוחח עם הילד ולברר מהי גדוּלה ומיהו אדם דגוּל בעיניו - ולא להרצות לו מה אתה חושב. כך יגלה הילד איזה מין אדם הוא רוצה להיות.
  3. ללמד את הילד ''לזרום'' בדרך אל המטרה - להתלהב, להזדהות, להתגבר על הפחד, להתמכּר – זה גורם לסיפוק הגדול ביותר. התנאי הוא שהדרך למטרה תהיה מעניינת ומאתגרת.
  4. ללמד את הילד להאמין שהוא יכול – איך להתמקד במשאבים וביכולות שיש לי ולא במה שאין לי. האמונה שאני מסוגל להשיג מטרה, אכן עוזרת להשיג את המטרה בפועל.
  5. ללמד את הילד אופטימיות – האמונה שאני אצליח למצוא דרכים להתגבר על כל קושי שבו אתקל בחיי.
  6. ללמד את הילד כוח סבל – איך להיכשל ובכל זאת להמשיך. על ההורים לתמוך בילד שרוצה להשיג מטרה ולא לתת לו לוותר עליה בגלל קשיים בדרך.
  7. ללמד את הילד לדחות סיפוקים – על ההורים ללמוד איך להיכנע פחות לתביעות הילד.
  8. ללמד את הילד ליזום משהו חדש, מקורי – ולא רק למחזר ידע ולהיענות לדרישות הסביבה. (בדיוק הפוך ממה שקורה בבתי הספר. א.כ.).
  9. לעודד את הילד לשחק וכל פעילות אחרת שמפעילה את הדימיון - על ההורים לפעול לפיתוח הדימיון על-ידי הצגת שאלות מנחות: ''מי לדעתך גר בבית הזה? אולי שוטר... ואולי ....'' וכמובן, לא לבטל סיפורים דימיוניים שהילד ממציא.
  10. ללמד את הילד אמפתיה - לתרגל עם הילד איך להיכנס לנעליו של אדם אחר - ''למה, לדעתך, הילד ההוא משקר כל הזמן?'', ''איך אתה חושב שמרגישה הילדה ההיא?'' וכיוצא באלו. אמפתיה היא השער להבנת הזולת, לוויתר על השיפוטיות והכעס ולסליחה אמיתית ומשחררת.

מקורות:
האסטרטגיות פורסמו במרץ-אפריל 2013, בסדרה של 4 סרטונים ביו-טיוב, תחת השם Crazy Busy.

דר' אדווארד האלוול