טיפול בריטלין יעיל גם אצל מכורים לסמים

במאמר זה, המונח ''סמים'' כולל סיגריות, אלכוהול, קנאביס, קוקאין, אמפטמינים, הרואין ועוד – כולם חומרים שחודרים את מחיצת דם-מוח ומגרים את מערכת העצבים המרכזית.

אנשים עם הפרעת קשב שהם גם מכורים לסמים, לרוב אינם מגיבים היטב לטיפול תרופתי בהפרעת הקשב שלהם. מחקר חדש שנערך ב-''קארולינסקה אינסטיטוטט'' בשוודיה מצביע על אפשרות להשיג את ההשפעה הרצויה על הפרעת הקשב ע''י מתן התרופה במינונים גבוהים.

הפרעת קשב נפוצה בין משתמשים בסמים הרבה יותר מאשר באוכלוסייה הכללית. נהוג לטפל בהפרעת קשב באמצעות מתיל-פנידאט (החומר הפעיל בריטלין), שהוא ממריץ של מערכת העצבים המרכזית, אך מחקרים שבוצעו עד היום לא הצליחו להראות שמתיל-פנידאט יעיל לטיפול בהפרעת קשב של אנשים מכורים לסמים.

אחת הסיבות האפשריות לחוסר השפעה של התרופה על הפרעת הקשב, היא שאנשים שמשתמשים בסמים זמן רב, פיתחו סבילות לממריצים של מערכת העצבים המרכזית.

במחקר זה החוקרים בדקו את השפעת התרופה על אסירים עם הפרעת קשב ומכורים לאמפטמין (מוכר בשמות: מת', קריסטל, ספיד), אשר טופלו במינונים כפולים ביחס למחקרים קודמים. החוקרים מצאו כי המשתתפים בקבוצת הניסוי חזרו פחות להשתמש בסם, הראו פחות תסמינים של הפרעת קשב והצליחו לשמור על משטר נטילת התרופה לזמן ארוך יותר – הכול ביחס לקבוצת הפלציבו.

לדברי החוקר הבכיר ''הראינו לראשונה שניתן לטפל בהפרעת קשב אצל אנשים מכורים לסמים. יתרה מכך, הטיפול הזה גרם לצמצום ההידרדרות חזרה לסמים וזה ממצא מאד משמעותי, כי הידרדרות חזרה לפשיעה קשורה לעיתים קרובות לחזרה לשימוש בסמים''.

המחקר היה ניסוי קליני מבוקר ב-54 אסירים מאובחנים עם הפרעת קשב ועם התמכרות לאמפטאמין. המשתתפים חולקו באופן אקראי ל-2 קבוצות – קבוצה אחת קיבלה מתיל-פנידאט (קונצרטה) והקבוצה השנייה קיבלה תרופת פלציבו (לא פעילה) – במשך 24 שבועות.
המשתתפים החלו לקבל את הטיפול שבועיים לפני שחרורם מהכלא והמשיכו את הטיפול בעצמם וללא השגחה. כמו כן, שתי הקבוצות קיבלו טיפול פסיכולוגי במטרה לעזור להם לשלוט בסיכון לחזור לשימוש בסמים.

מקורות:
Medical Press, ADHD drug effective for people with dependency, October 14, 2013

המוח המכור

לך או לילדך יש הפרעת קשב? אימון אישי להתמודדות עם ADHD יכול לעזור !

לפגישת היכרות, ללא תשלום וללא התחייבות,
התקשרו אליי עכשיו 050-8526433 או
שלחו לי מייל ariellacohen@gmail.com