ADHD על קפה וסיגריה

מתבגרים רבים עם הפרעת קשב מתחילים לעשן מוקדם מאד, לעיתים אפילו לפני גיל 15. יש לכך שתי סיבות: הסיבה הראשונה היא החיפוש אחרי ריגושים – בגיל ההתבגרות עישון הוא משהו ''אסור'', ''מסתורי'', ''מסוכן'' – וזה בדיוק מה שמתבגר, עם ובלי הפרעת קשב, מחפש. בשלב הזה נוצר הדחף לעשן, אך הוא טרם יצא לפועל. כשמדובר בנער ללא הפרעת קשב, ייתכן מאד שאזהרות ההורים והידע על הסיכון הבריאותי יצליחו לרסן את הדחף הזה. אבל כשמדובר בנער עם הפרעת קשב, האימפולסיביות מנצחת והוא יושיט יד לסיגריה הראשונה. והשנייה. והשלישית.

די מהר הנער שלנו יגלה כי בזמן שהוא מעשן הוא מרגיש הרבה יותר מרוכז וממוקד, כאילו ניגב את עדשות המשקפיים ועכשיו הוא רואה בבירור מה שעומד לפניו. זה יכול להתבטא בהאטת מרוץ המחשבות או בתחושה של ''הנה, האסימון נפל לי וסוף סוף אני מבין''. לעיתים קרובות העישון גורם גם לשיפור במצב הרוח. אבל התחושות הנעימות האלה מתפוגגות די מהר ואז קל מאד לקחת סיגריה נוספת.

כידוע, סיגריות מכילות ניקוטין. זהו חומר ממריץ (stimulant) שמשפיע על המוח כמו ריטלין (אך לזמן קצר בהרבה), ע''י העלאת רמות הדופאמין ואחרים. אדם עם הפרעת קשב שמעשן, משפר את הקשב והריכוז וזה מושך אותו לעשן עוד. כך, מסיגריות מזדמנות הנער הופך למעשן קבוע ובהמשך למבוגר שמכור לסיגריות.(1) 

ומה הולך עם סיגריה? כוס קפה, כמובן.
גם בקפה יש חומר ממריץ, קפאין. הקפאין והניקוטין מחזקים זה את זה ותחושת המיקוד והריכוז מתגברת. כך גם מתקבלת לעיתים קרובות התניה בין קפה לסיגריה ונוצרת התמכרות גם לקפה.

צריך להבין שהשימוש בסיגריות ובקפה מתחיל, למעשה, כטיפול עצמי (self medication) ועם הזמן נוצרת תלות, גם גופנית וגם פסיכולוגית, ומתפתחת התמכרות של ממש.

מנגנון ההתמכרות לעישון מתבסס על מערכת התגמול במוח.
אדם שמעשן מקבל תגמול (הנאה בצורת דופאמין), לכן הוא מעשן עוד סיגריה... וכך הלאה. כל סיגריה מחזקת את הרצון לעשן שוב, וכך, באמצעות מנגנון למידה - האדם לומד שכדאי לו לעשן... במקביל, מתפתחת תופעה נוספת - עצם הציפייה לסיגריה הבאה ולהנאה שתבוא איתה, כבר גורמת להפרשת דופאמין במוח, לפעמים אפילו יותר מהעישון עצמו. (כמו שלפעמים יותר כיף לתכנן טיול בחו''ל מאשר לטייל ממש). כך נוצרת תלות פסיכולוגית. אבל ככול שמעשנים יותר זמן, הניקוטין גורם להקטנת הייצור הטבעי של דופאמין במוח, וכך נוצרת תלות בקבלת דופאמין והנאה מבחוץ – וזאת תלות גופנית. (2)
אצל אדם עם הפרעת קשב, שמתחיל מראש עם רמות נמוכות של דופאמין, תהליך ההתמכרות קצר יותר ובעוצמה חזקה יותר (יותר סיגריות ליום).

במחקרים נמצא שאנשים מעשנים עם הפרעת קשב מתקשים מאד להיגמל מעישון, הרבה יותר מאנשים ללא הפרעת קשב. הסיבה לכך היא שהם בדרך כלל התחילו לעשן בגיל הרבה יותר מוקדם. בגיל ההתבגרות המוח עובר תהליך מואץ של שינוי והתלות בניקוטין מוטמעת בצורה חזקה יותר. לעומת זאת, אנשים שהתחילו לעשן בגיל 20-21 מתקשים פחות להיגמל.

יש לציין כי גם מתבגרים שנוטלים תרופה ממריצה כטיפול בהפרעת הקשב שלהם (למשל ריטלין), הם בעלי סיכון גבוה יותר להתחיל ולהתמיד בעישון ביחס למתבגרים ללא הפרעת קשב. יחד עם זאת, הסיכון הוא נמוך יותר ביחס למתבגרים עם הפרעת קשב שאינם מקבלים טיפול תרופתי. בעניין זה נערכו מספר מחקרים והתקבלו בהם תוצאות בלתי עקביות, כך שבשלב זה השפעת הטיפול התרופתי על עישון אינה חד-משמעית.

המסקנה מכל האמור לעיל היא שעל הורים למתבגרים ומתבגרות צריכים להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק, כדי לגלות מהר ככול האפשר אם המתבגר שלהם התחיל לעשן. אם כן, במקום לכעוס ולהעניש (מה שעלול להפוך את העישון לנחשק יותר), עליהם לטפל במהירות בהפסקת העישון, כל עוד לא נוצרה התמכרות של ממש. קיימות כיום תרופות שעוזרות בגמילה מעישון, כמו זייבן (3) וכמו כן יש טיפולים פסיכולוגיים ייעודיים לגמילה, פרטניים או קבוצתיים.

וטיפ מעט אפיקורסי:
על ההורים ''לבחור את מלחמותיהם בחוכמה'' - אפשר לנסות להגיע להסכם עם המתבגר שאחרי כמה חודשים ללא סיגריות, ההורים יאפשרו לו ''תחליף'' פחות מזיק, כמו קעקוע, פירסינג וכדומה.


הערות:

(1)  לא כל מי שמעשן הופך להיות מכור לניקוטין. מצד שני, המחקר מראה שלאנשים עם הפרעת קשב יש סיכוי פי שניים להתמכר לסיגריות ביחס לאנשים ללא הפרעת קשב.

(2) זהו מנגנון ההתמכרות לכל חומר מסוכן וגם להתנהגויות מסוכנות, כמו הימורים.

(3) החומר הפעיל בזייבן הוא בּוּפּרוֹפיון, שפותח במקורו כתרופה נוגדת דיכאון
(ווֶלבּוּטרין) ומשמש גם לטיפול בהפרעת קשב, בעיקר במבוגרים.

 

מקורות:

Interview with Dr. David Teplin at Attention Talk Radio

Tobacco smoking in Individuals with ADHD, Gray&Upadhyaya, NIH Public Access, Aug 2009

ADHD Increases Risk for Cigarette Use, Keath Low, About.com, Nov 2012

 

לאנשים עם ADHD קשה יותר להיגמל מעישון

לך או לילדך יש הפרעת קשב? אני יכולה לעזור !

לפגישת היכרות, ללא תשלום וללא התחייבות,
התקשרו אליי עכשיו  050-8526433 
או שלחו לי מייל  ariellacohen@gmail.com